Abrazivní vodní paprsek je přibližně od druhé poloviny minulého století jedním ze standardních flexibilních nástrojů, který je poměrně často využíván pro některé své unikátní vlastnosti. Další rozvoj této technologie se v současnosti soustředí jednak směrem k miniaturizaci, tj. k mikroobrábění a za druhé k optimalizaci provozu. V obou případech je jedním z důležitých aspektů otázka likvidace primárního odpadu, případně možnost jeho dalšího využití.
V rámci navrhované práce provedou studenti měření základních charakteristik kalu odebraného ze tří odlišných pracovišť, a to
1) nového vysokoškolského pracoviště FS, používajícího abrazivní vodní paprsek v rámci hospodářských smluv s firmami
2) vysokoškolské laboratoře FEL, používající abrazivní vodní paprsek na dělení zcela obecných materiálů dle požadavků jednotlivých výzkumných pracovišť VŠB-TUO
3) zahraniční vysokoškolské laboratoře (Politechnico di Milano), vybavené zařízením na recyklaci vody a cíleným odběrem použitého abraziva směřujícím k jeho následnému využití pro mikroobrábění (vzorky jsou již odebrány a budou sloužit jako referenční pro odběr a vyhodnocování vzorků v Ostravě).
Při měření studenti porovnají výsledky analýzy prvkového složení kalu minimálně dvěma různými rentgeny, provedou měření velikosti částic i jejich pozorování optickým případně elektronovým mikroskopem a na základě výsledků měření posoudí efektivitu recyklace na jednotlivých typech pracovišť.
Kontakt: doc. Ing. Irena Hlaváčová, Ph.D. – irena.hlavacova@vsb.cz