V pátek 26. 4. jsme na VŠB-TUO slavili svátek popularizace vědy. V soutěži Zlepši si techniku nás navštívilo více než 80 žáků z osmi základních a středních škol našeho kraje. Do korespondenční části soutěže jsme přijali 11 videí s přírodovědnými a technickými tématy.

V této velmi příjemné a inspirativní společnosti jsme se nejen poučili, ale také pobavili. Soutěžící představili obecenstvu i porotě desítky zajímavých témat z fyziky, chemie, biologie, techniky i matematiky, ať už oblečeni v civilu nebo kostýmech, ale se spoustou pomůcek a mnohdy i vlastních vynálezů.

Děkujeme všem žákům za jejich zájem a chuť se v této oblasti stále zlepšovat, děkujeme pedagogům, kteří jsou jejich neúnavnou inspirací a trpělivými rádci.

Za tým pořadatelů se těšíme příští rok ve 12. ročníku soutěže!

Výsledky:

Korespondenční soutěž

Jednotlivci

1. místo: Valerie Kovalčíková s videem Kouzelné baňky, Slezské gymnázium Opava

2. místo: Markéta Bedrlíková s videem Fluorescence, Gymnázium Olgy Havlové Ostrava-Poruba

Týmy

I. kategorie

1. místo: Jakub Kolraz a Jan Pchálek s videem Svítivá cesta vitamínu B, Gymnázium Olgy Havlové Ostrava-Poruba

II.kategorie

1. místo: Adam Pawelek, Lucie Caltíková a Nela Zagatová s videem Modrá baňka (Blue effect), Gymnázium Olgy Havlové Ostrava-Poruba

2. místo:Nikol Machelová, Terezie Bachová a Eva Holíková s videem Byla jednou jedna čočka, Mendelovo gymnázium Opava

3. místo:Grussmann, Lukáš Fajkus, Amálie Kropáčová s videem Zdraví pevně ve svých rukou, Mendelovo gymnázium Opava

Cena poroty za technický přínos: Ondřej Macek a Rudolf Vojvodík s videem Tekutý písek, Gymnázium Olgy Havlové Ostrava-Poruba

Prezenční soutěž

Jednotlivci

I. kategorie

1. místo: Viktor Sieja s představením Brachistochrona, Wichterlovo gymnázium Ostrava-Poruba

2. místo: Anna Marie Dorociaková s představením Optické klamy, Mendelovo gymnázium Opava

3. místo David Slaný s představením Plovoucí led, Mendelovo gymnázium Opava

Cena poroty za technický přínos: Adam Chvěja s představením Transformátor, Wichterlovo gymnázium Ostrava-Poruba

II. kategorie

1.místo: Jindřich Kašparec s představením Brzdostroj, Wichterlovo gymnázium Ostrava-Poruba

2.místo: Štěpán Třaskoš s představením Proud na lusknutí prstů, Wichterlovo gymnázium Ostrava-Poruba

Týmy

I. kategorie

1. místo: Sofie Fistrová a Vendula Žídková s představením Vznik duhy, ZŠ Velká Polom

2. místo: Veronika Wojnarová a Zuzana Bartíková s představením Fluorescence, Wichterlovo gymnázium Ostrava-Poruba

3. místo Vojtěch Kašpar a David Chamrád s představením Model funkční rakety, ZŠ Velká Polom

3. místo: Jitka Gabrhelíková, Weronika Antczak a Lucie Brožová s představením Ekosystém v lahvi, Gymnázium Olgy Havlové Ostrava-Poruba

II. kategorie

1.místo: Petr Mikulík, Matěj Zygula, Hynek Čuška a Václav Čech s představením Kyselé žížalky, Mendelovo gymnázium Opava

2.místo: Matyáš Fiedor a Šimon Hudeček s představením Stroboskop, Gymnázium Olgy Havlové Ostrava-Poruba

3. místo: Adam Filip, Petr Mikeska, Rostislav Nieslanik, Adam Sikora a Elen Marszalková s představením Buňka jako město, Třinecká obchodní akademie informačních technologií a veřejné správy

Kompletní výsledky si můžete prohlédnout zde.

Soutěžní videa si prohlédněte níže:

Kouzelné baňky

Tekutý písek