21. 3. v 16:00 – 17:30, Ústřední knihovna
Každý z nás platí nebo bude platit účty za elektřinu. Posloucháme, jak politici mluví o cenách plynu, dovozu elektřiny z Německa a hrozícím blackoutu. Někteří z nás do energetických firem investují. Valí se na nás informace o spolupráci s Korejci, výstavbě nových Dukovan a náhradě uhlí malými modulárními reaktory. Kdekdo má doma solární elektrárnu a dodává energii do sítě. Energetika zkrátka není jen technický obor, ale téma s politicko-společenským přesahem, které se týká nás všech.
V energetice se uplatní strojař, elektroinženýr, jaderný fyzik, projektant, stavař, vývojář, vědec i ekonom a obchodník. Pojďme spolu diskutovat a já vás přesvědčím, že energetika je rozjíždějící se vlak, na jehož pasažéry čeká velká budoucnost.
Představím vám svou profesi jaderného fyzika, který se zabývá vyřazováním jaderných elektráren z provozu na konci jejich životnosti. Reaktor do koše jen tak nehodíte! Projdeme si spolu cestu uranu od těžby a zpracování rudy přes jeho misi v reaktoru až po hlubinné uložení použitého paliva. Prozkoumáme, z jakých komponent se skládá jaderná elektrárna, jak se dekontaminují materiály s radioaktivními látkami a jak nakládat s jaderným odpadem. Jenom v této části napočítáte dalších 10 kariérních příležitostí!
Po zahájení programu krátkou přednáškou bude beseda na téma, které se týká nás všech a tak málo o něm víme. Poptávka společnosti po elektrické energii rapidně vzrůstá. Poroste však stejným tempem i nabídka nových zdrojů? Je český energetický mix dobře nastaven s ohledem na cenu, dostupnost, udržitelnost a ekologii? Je připraven na vlnu energetické transformace procházející Evropou? Jak se tvoří cena elektřiny a jak s tím souvisí všudy omílaný plyn? Můžeme si dovolit bezjadernou energetiku?
Lektor:
Ing. Ondřej Kořistka, MBA
Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze
Gymnázium Altis
ČEZ. a.s.