Když se bavíme o polymerech, obvykle si představíme plastové výrobky, které dnes a denně používáme (obaly, nádobí, hračky atd.). Tyto materiály nevedou elektrický proud a používají se jako elektrické izolanty. Existují ovšem polymery, které dokáží vést elektrický proud. Mezi ně patří polyanilin, polypyrrol, polythiofen nebo polyacetylen. Jejich elektrická vodivost je výrazně nižší ve srovnání s kovy, ale na druhou stranu výrazně vyšší, než je obvyklé u běžných polymerů. Další zajímavou vlastností je schopnost vodivých polymerů měnit svou vodivost v reakci na vnější prostředí. Proto se také někdy nazývají „inteligentními“ polymery.
Vodivé polymery jsou funkční materiály budoucnosti. Jejich uplatnění je velmi široké: antistatické vrstvy fotografických filmů a podlahových krytin, solární panely, spotřební mikroelektronika, senzory, aditiva při výrobě plastů apod.
V přednášce se žáci seznámí s historickým vývojem vodivých polymerů, mechanismem elektrické vodivosti, vlastnostmi a perspektivou jejich využití.
Délka přednášky: 45 minut včetně diskuse
Program je vhodný pro seminární skupinu i celou třídu (kapacita 10-30 žáků).