… a ten, který se dobře dívá, může je i uvidět!
Zaregistrujte se do Junior univerzity a podívejte se s námi 13.10. od 16-18 hodin do laboratoří Institutu environmentálních technologií a vyzkoušejte si na vlastní kůži práci chemika. Určeno pro děti ve věku 10-14 let.
Laboratoř ochrany ovzduší: Atmosféra kolem nás je tvořena různými plyny, některé k životu nutně potřebujeme, některé jsou pro lidské zdraví ve větším množství škodlivé. Mnoho z nich je bezbarvých, takže je nevidíme a často ani necítíme. Jak tedy zjistíme, že tu jsou? A jak poznáme, jestli jsou to ty potřebné, nebo ty nebezpečné? Díky speciálním zařízením, analyzátorům, je to hračka. Jak analyzátor funguje a co vše umí, vám ukážeme v naší laboratoři.
Laboratoř vod: Stejně jako vzduch, i voda je tvořená různými složkami. Pomocí mikroskopu se podíváme na mikroorganismy žijící ve vodě, díky UV-Vis analyzátoru pak na chemické látky rozpuštěné ve vzorku vody a povíme si, jak se látky, které ve vodě nechceme, odstraňují.
Laboratoř heterogenní fotokatalýzy: Jaká je voda ve vašem okolí? Neobsahuje náhodou látky, které by v ní správně být neměly? Ukazatelem kvality vody je parametr TOC, který nám říká, zda se ve vodě nachází nějaké organické látky a v jakém množství. A my ho umíme změřit!
Přines si svůj vzorek vody na analýzu, společně se na něj podíváme.
Laboratoř přípravy nanomateriálů: Jak vypadá dusík? Můžeme ho vidět a cítit, nebo ne? A k čemu je dobrý, a co všechno dokáže? Přijď si vyzkoušet zábavné pokusy s dusíkem.
Víš, co je to a jak vypadá fotokatalyzátor? Myslíš, že jej můžeš vidět pouhým okem? Přijď se k nám podívat, a zjistíš to.
Laboratoř termochemických procesů: Fotosyntéza a hoření – dva protichůdné procesy, bez kterých by lidstvo nebylo. Jeden tvoří, druhý ničí, nebo je tomu naopak? Jak rostliny vyrábějí kyslík? Co musí zničit, aby ho vytvořily? K čemu je užitečný oheň? Co vlastně hoří, když děláme táborák? Vyzkoušíte si, jak dýchají rostliny pod vodou a jak můžeme měřit teplotu plamene.