VŠB-TUO hostila krajské kolo SOČ
14. květen 2024

V pátek 3. května se v prostorách auly VŠB-TUO konalo krajské kolo 46. ročníku Středoškolské odborné činnosti (SOČ).

120 středoškolských studentů Moravskoslezského kraje prezentovalo své práce z oborů matematika, fyzika, chemie, informatika, biologie a vědy o Zemi, přes strojírenství, stavebnictví, historii, zdravotnictví, až pedagogiku a tvorbu učebních pomůcek.

Studentské práce hodnotilo 24 porotců v osmnácti kategoriích, mezi nimi Mgr. Markéta Janíková z Katedry společenských věd VŠB-TUO, doc. Ing. Oldřich Sucharda, Ph.D. z Katedry stavebních hmot a diagnostiky staveb FAST, Ing. Jan Gebauer, Ph.D. z Katedry automatizační techniky a řízení FS, Mgr. Petr Otipka, Ph.D. z Katedry matematiky a deskriptivní geometrie Fakulty strojní.

První místo v kategorii Stavebnictví, architektura a design materiálů a tím zároveň postup do celostátního kola získal Jan Poláček, student Wichterlova Gymnázia v Porubě. Jeho práce se věnuje tématu Revitalizace areálu bývalé hospodářské školy v Klimkovicích. Návrh zaměřený na urbanistické a architektonické řešení nevyužívaného areálu s ním konzultuje doc. Ing. arch. Eva Špačková, Ph.D. z Katedry architektury Fakulty stavební, která dlouhodobě popularizuje architekturu v rámci Junior univerzity VŠB-TUO a letos již po jedenácté pořádá Mezinárodní letní školu architektury, ke které se pravidelně připojují také středoškoláci z našeho kraje. „Honza je mimořádně nadaný a pro práci zaujatý student, je radost s ním pracovat,“ říká Eva Špačková a věří, že Honza se ani v nejvyšším kole soutěže v Pardubicích neztratí.

Přejeme Honzovi hodně štěstí, stejně jako všem 40 studentům, kteří budou náš kraj reprezentovat s třemi desítkami prací v celostátním kole.Hlavním organizátorem krajského kola SOČ je Středisko volného času Korunka, na VŠB-TUO akci pravidelně koordinuje Mgr. Markéta Janíková z Katedry společenských věd a útvar Vztahy s veřejností.